فراخوان رویداد شهربانو (ویژه بانوان)

در روایت شهر دنبال چه هستیم؟

هویت غنی شهر مشهد در سایه سار حضرت رضا (علیه السلام) معنا پیدا کرده است. مضجع منور رضوی و زائرانش و مضامینی سرشار از حکمت و معنویت دینی از یکسو و قدمت خراسان فرهنگی در حوزه‌های متنوع تمدنی و بومی از سویی دیگر، شاخصه اصلی تمایز هویت شهری مشهدالرضا است.

ارتقای جایگاه و سیمای فرهنگی رسانه‌ای مشهدالرضا یکی از ماموریت‌های مهم مدیریت شهری مشهد است. اهمیت سینما و تلویزیون به‌عنوان ابزار اصلی عرضه محصولات هنری، ضرورت ایجاد ساز و کاری هدفمند و خلاق، برای مدیریت تولید و توزیع محصولات دیداری را ترسیم می‌کند.

بنابراین روایت شهر مسیری است برای هم آفرینی در تولید آثاری که بتواند تصویر رسانه‌ای مشهدالرضا را با محوریت مزیت‌های هویتی آن در سطح ملی و بین المللی ارتقا دهد.

روایت شهر برای امروز و آینده چه در سر دارد ؟

 • ایجاد یک چرخه کامل زیست بوم رسانه‌ای، سینمایی از پژوهش تا تولید آثار با حضور نهادهای حرفه‌ای، هنرمندان و کارشناسان تخصصی
 • تولید آثاری جهت ایجاد یک مجموعه تصویری منسجم از ابعاد گوناگون فرهنگ و هویت مشهد
 • ارائه خلاقانه‌ی روایت‌هایی از زوایای جدید و متفاوت هویتی مشهد
 • تسهیلگری تعامل با فیلم‌سازان حرفه‌ای
 • معرفی استعدادهای جوان
 • هم‌آفرینی و همکاری گروه‌های هنری در تولید آثار

روایت شهر این مولفه‌ها و مضامین هویتی را در نظر دارد:

 • حضرت رضا (علیه السلام)
 • فرهنگ عمومی ” آداب و رسوم، رسوم، لهجه”
 • وقایع و جریانات فکری سیاسی فرهنگی معاصر
 • میراث فرهنگی ” اماکن، مفاخر، شخصیت‌ها، آثار “
 • ظرفیت‌ها ” اقتصادی، فرهنگی، مدیریت شهری “

برداشت اول: سلسله رویدادهای هم آفرینی فیلمنامه

گام اول و مهم در تولید یک اثر رسانه‌ای موفق داشتن یک فیلمنامه مطلوب است و روایت شهر برای رسیدن به این نتیجه در تولید آثار رسانه‌ای درباره هویت مشهد از گام اول یعنی نگارش فیلمنامه شروع کرده است.

سلسله رویدادهای روایت شهر در چهار بخش: مستند، خرده روایت، شهربانو و قالب‌های خلاق و نوآور تولیدی، با هدف تولید فیلمنامه طراحی شده است. مزیت نگاری مشهد به‌عنوان جهانشهر برکت و کرامت و مهربانی و رفتار عالمانه یکی از اهداف اصلی این رویدادهاست. در پایان این رویدادها فیلمنامه‌های برگزیده، خریداری خواهد شد و در مسیر تولید قرار خواهد گرفت.

این چهارمین فراخوان، از چهار رویداد روایت شهر است:

شهر مشهد مملو از زنان موفق و مادران فعال در اجتماع است که بارهای بزرگی را از دوش شهرمان برمی‌دارند. از طرفی یکی ازاولویت‌های مهم فرهنگی ماست: چراکه هجمه رسانه‌ای در ارائه چهره‌ای خشن و زن‌ستیز از مشهد را کم‌ رنگ و خنثی خواهد کرد. شهربانو  (در ۲ قالب مستند و فیلم کوتاه داستانی) صفحه تخصصی بانوان در روزنامه شهرآرا و گنجینه‌ای از سوژه‌های ناب برای عرضه به جامعه زنان کشورمان است در این رویداد شخصیت هایی برجسته از زنان مشهدی را انتخاب می‌کنیم و در قالب مستند و فیلم کوتاه داستانی سبک زندگی و دلایل موفقیت و تلاش ایشان برای رسیدن به اهدافشان را در روایتی منحصربه ‌فرد ارائه می‌دهیم.

لازم به ذکر است روایت شهر در نظر دارد تا این رویداد را صرفا به بانوان هنرمند اختصاص دهد.

گام اول: ثبت نام و ارسال رزومه

هنرمندان جهت حضور در رویداد لازم است ابتدا در سایت ثبت نام نموده و رزومه خود را بارگذاری نمایند، دبیرخانه روایت شهر پس از بررسی رزومه شرکت کنندگان نسبت به دعوت هنرمندان در رویداد شهربانو اقدام می کند. لازم به ذکر است فایل رزومه در قالب یک برگه A4 باشد. همچنین هنرمند باید لینک یک اثر از  بهترین آثار خود را ارائه دهد.

هنرمندان می بایست رزومه و آثار خودرا تا تاریخ ۱ آبان ۱۴۰۲ به دبیرخانه روایت شهر از طریق سایت و یا پیام رسان ایتا ارسال نمایند.

 

گام دوم: بررسی رزومه و آثار

در این مرحله، دبیرخانه افراد منتخب را پس از بررسی رزومه و آثار پیشین ارسالی به دبیرخانه در سایت معرفی می کند.

گام سوم: اعلام سوژه به هنرمندان منتخب

سوژه های رویداد شهربانو بلافاصله پس از برگزیده شدن توسط دبیرخانه رویداد به هنرمندان اعلام می گردد.

گام چهارم: حضور در رویداد

هنرمندان پس از دریافت سوژه ها، در زمان مقرر جهت شرکت در رویداد به مشهد آمده و در رویداد دو روزه شهربانو شرکت می کنند.

 

رویداد شهربانو:

رویداد روایت شهر با حضور هنرمندان، و برخی از سوژه ها برگزار می شود همچنین در حین برگزاری رویداد برخی از اساتید نیز حضور یافته و از بخش های جذاب و متنوع تشکیل می شود که به اطلاع مخاطبان رویداد خواهد رسید.

گام نهایی:

پس از برگزاری رویداد هنرمندان شرکت کننده در رویداد موظفند طرح اولیه خود را در روز نهایی رویداد به دبیرخانه ارائه دهند و پس از اعلام مهلت مقرر با مشورت دبیرخانه طرح های نهایی خود را ارائه نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *