به گزارش دبیرخانه روایت شهر، مهدی ناصحی در حاشیه برگزاری رویداد «روایت شهر» در کارخانه نوآوری در گفتگو با شهرآرانیوز گفت: یکی از مهمترین عواملی که تاریخ و هویت شهر را می‌سازد خرده روایت‌هایی است که در آن شهر وجود دارد. قصه‌هایی که بین نسل‌ها تبادل می‌شود تاریخ و تمدن یک شهر را می‌سازد؛ به این معنا که با بکارگیری نگاه هنرمندان به تولید یا بازتولید قصه‌های شهر بپردازند.

ناصحی با تاکید بر این مطلب که برگزاری رویداد «روایت شهر» نیز با هدف معرفی فرهنگ و تاریخ شهر مشهد برگزار شده این وظیفه را به موسسه شهرآرا سپرده است افزود: به واسطه وجود مضجع مبارک امام رضا (ع) در شهر مشهد در طول سال‌های مختلف با رویکرد‌های متفاوت قصه‌های گوناگون و تاریخ ساز در آن رقم خورده است.  

وی ادامه داد: به عنوان مثال در واقعه قیام گوهرشاد در حرم امام رضا (ع) تمدن سازی صورت گرفته است که بخشی از هویت شهر را تشکیل می‌دهد. حضور هنرمندان ارزشمند از قدیم تا کنون، حضور شاعران بنام از جمله فردوسی در این شهر و چهره‌های بنام داخلی و خارجی و بین المللی دیگری که به خاطر امام رضا (ع) در این شهر حضور داشتند و دارند نشان دهنده اهمیت این رویداد و پرداختن به هویت شهر مشهد در رویداد «روایت شهر» است.  

عضو شورای شهر مشهد اظهار کرد: امروزه رسانه مهمترین ابزار برای نقل و انتقال مفاهیم و فرهنگ است که در قالب‌های مختلف هنری مانند فیلمسازی، تئاتر، موسیقی و … می‌تواند نمود پیدا کند. این رویداد زمینه مناسبی برای هنرمندان مختلف است تا گرد هم آیند و خرده روایت‌های تاریخی شهر مشهد در قالب‌های مختلف رسانه‌ای را تولید کنند و موسسه شهرآرا نیز موظف است این آثار را گردآوری کند و بانک اطلاعاتی خوبی در این زمینه تهیه کند.  

ناصحی تصریح کرد: اگر هنرمندان به این جمع بندی برسند که مدیریت شهری انگیزه لازم را برای جذب و نگهداری این افراد و بازنمایی آثارشان دارد، می‌تواند شروعی برای کاری ارزشمند در خصوص حفظ هویت شهری به زبان هنر به ویژه در حوزه تاریخ شفاهی باشد.

دیدگاه ها غیرفعال است