به گزارش شهرآرانیوز، تابلوی نقاشی مشهد قدیم اثر بانو صدر عصر امروز در آیین اختتامیه رویداد شهربانو در محل کارخانه نوآوری مشهد رونمایی شد. 

  • جواد نوائیان رودسری، پژوهشگر تاریخ و هویت مشهد در آیین رونمایی از این تابلوی هنری تاریخی با بیان گرامیداشت یکشنبه خونین مشهد گفت: این اثر هنری تاریخی کار دست خانم صدر است که حدود ۶ ماه به طول انجامید.
  • نوائیان رودسری که مشاور تاریخی تابلوی مشهد قدیم است اظهار کرد: تا کنون به همت حوزه هنری مشهد دو دوره آموزش تاریخ مشهد را داشتیم که یکی از ثمرات این دوره‌ها پژوهش و نقاشی تابلوی مشهد قریم است.
  • این استاد تاریخ و هویت مشهد بیان کرد: دوران فعالیت های تک رشته‌ای در حال حاضر به پایان رسیده است و کسی دیگر نمی‌تواند به صورت تخصصی وارد کار شود. تابلوی موجود یک ثمره مثبت در حوزه فعالیت های میان رشته ای است از هنر و تاریخ است.
  • وی افزود: وقتی تاریخ با هنر تلفیق شود و به دست فیلمنامه نویس یا فیلمساز و … تبدیل به یک اثر هنری شود که می توان از آن به عنوان یک اثر شاخص نام برد. ما در مشهد با فقر عمده اطلاعاتی روبرو هستیم که باعث می شود هویت مشهد به خطر بیفتد. حقایق تاریخی می تواند ما را نسبت به شهری که زندگی می کنیم علاقه‌مند سازد.
  • نوائیان در خصوص محتوای تابلوی مشهد قدیم خاطرنشان کرد: در این تابلو حقایقی از دوره افشاریان تا اولین نهضت مواد مخدر مشهد توسط بانوان، باروی مشهد، مناطق قدیمی مشهد، محوریت حرم مطهر رضوی، دروازه‌های شهر و ارگ مشهد وجود دارد. این نقشه می‌تواند زمینه نگارش کتاب داستان و خاطرات مشهد باشد.
  • این پژوهشگر تاریخی تاکید کرد: تقویت ارزش‌های اخلاقی، الگوها و سبک های رفتاری در مشهد با شناسایی هویت این شهر صورت می‌گیرد. همچنین پیشنیه ای که پدران ما در این شهر زحمت کشیدند تا آن را ثبت کنند و ما باید امروز از آنها استفاده و محافظت کنیم.

دیدگاه ها غیرفعال است